Naujas žingsnis diabeto kontrolės ir valdymo srityje yra, be abejo, nuolatiniai gliukozės jutikliai(sensoriai). Nuolatinis gliukozės jutiklis (NGJ) arba sensorius – tai prietaisas, matuojantis gliukozės kiekį tarpląsteliniame skystyje, t.y. audiniuose. Paprastai jutiklį sudaro pats jutiklis, turintis labai ploną adatėlę; šoviklis, skirtas „iššauti” jutiklį; siustuvas, siunčiantis duomenis į tam skirtą skaitytuvą ar išmaniojo telefono programėlę. Kadangi egzistuoja skirtumas tarp audiniuose ir kraujyje esančio gliukozės kiekio, sergantys diabetu (nors štai Abbott yra pristačiusi panašų jutiklį ir sveikiems žmonėms) turėtų karts nuo karto pasitikrinti savo gliukozės kiekį kraujyje gliukomačiu. Tai, tikriausiai, vienintelis minusas, na, o privalumų daug: nereikia dažnai badytis pirštų, galima bet kada sužnoti koks gliukozės kiekis, matyti tendencijas ar gliukozės kiekis kyla/krenta.
Atrodytų, puikus dalykas, o kaip reikalai su jais Lietuvoje? Deja, ne viskas taip parasta ir didžiausia kliūtis, tikėtina, yra jų kaina. Lietuvoje oficialiai parduodami tik dviejų tipų nuolatiniai gliukozės jutikliai.
Vienas iš jų, tai Monameda platinamas Enlite jutiklis . Norint matyti gliukozės kiekio rezultatus telefone, reiktų įsigyti ne tik patį, o tam skirtą sistemą GUARDIAN ™ CONNECT, kurią sudaro 4 jutikliai (vienas jutiklis veikia 6 paras), įšoviklis, siųstuvas, siųstuvo pakrovėjas bei mobilioji programėlė. Mėnesio kaina – 180€.
Kita stebėjimo sistema – A7+ TouchCare® CGM, platinama Linus Medical. Taip pat susideda iš jutiklio, įšoviklio, sisųtuvo ir mobiliosios programėlės. Vienas jutiklis veikia iki 14 dienų, siųstuvas, berods, pusę metų. Kaina – 2 jutiklių ir siųstuvo (nors kainos puslapyje ir nenurodytos) prieš kurį laiką buvo 236€.
Kaip matome, labai nepigus malonumas. Tačiau, kaip sakoma, egzistuoja ir kita Lietuva, kurioje galima įsigyti, nors oficialiai ir neplatinamų, kitų firmų nuolatinių gliukozės jutiklių sistemų. Apie tai – kitame įraše.