Pasaulyje gerai žinomi ir kartu užimantys daugiau kaip 2 trečdalius pasaulinės rinkos yra Abbott firmos Libre 1 ir Libre 2 bei Dexcom G6 nuolatiniai gliukozės jutikliai. Paradoksalu, bet Lietuvoje jų nėra. Nors, tarkim, Vokietijoje Libre 1 jutiklis pasirodė, berods 2014 metais, Lietuvoje kol kas nematyti jokių ženklų, rodančių šių sistemų atėjimą į mūsų šalį. Oficialiai jie neparduodami, bet ne veltui 2020 metų posakiu tapo „Knygnešių tautos nesustabdysi!”.
Todėl nenuostabu, kol kompanijos svarsto ar verta eiti į mūsų rinką, kol mūsų vyriausybė svarstokur čia dar sutaupyti sergančiųjų diabetu sąskaita, kad įvairiais būdais galima įsigyti šių jutiklių per skelbimus, feisbuko grupėse ar puslapiuose bei iš kitų Europos šalių.
Trumpai aprašysiu kuo skiriasi šie du jutikliai, nes informacijos apie juos internete yra visomis kalbomis. Be abejo, nuolatinių gliukozės jutiklių duomenys dažnai skiriasi nuo duomenų gautų iš gliukomačių, nes NGJ matuoja gliukozės kiekį tarpląsteliniame audinių skystyje, kur gliukozės kiekis skiriasi nuo gliukozės kiekio iš kraujo. Didžiausiias jų trukūmas – tai, kad šie duomenys vėluoja apie 15-20 minučių, todėl, prieš leidžiantis insuliną, geriau pasitikrinti gliukozės kiekį iš piršto kraujo.
Freestyle Libre jutiklis
Pradžiai eiktų šiek tiek terminologijos: Libre yra FGM (Flash glucose monitoring) – tai reiškia, kad norint nuskaityti gliukozės duomenis, reikia priartinti skaitytuvą ar mobilųjį telefoną (su NFC funkcija) prie jutiklio ir tik tada pamatysite rezultatus.Tačiau reikia paminėti, kad jau egzistuoja trečiųjų šalių priedai, pvz., Miaomiao, Bubble mini, paverčiantys Libre 1/2 jutiklius nuolatinėmis gliukozės stebėjimo sistemomis. Be to, Abbott žada 2021 metų rudenį į rinką išleisti jau trečios kartos jutiklį, Libre 3, kuris kaip ir konkurentas Dexcom, bus sudarytas iš jutiklio su siųstuvu.
Libre jutikliai veikia 14 dienų, nors su Libre 1 gali būti išlygų 🙂 Libre 2 jau turi galimybę sisųti žemo arba aukšto gliukozės kiekio aliarmus į skaitytuvą ar mobiliąją programėlę Bluetooth ryšiu. Nors, norint sužinoti tikslų gliukozės kiekį, vis tiek reikės priartinti skaitytuvą ar telefoną prie jutiklio, tai patobulinimas, tiesą sakant, toks šiaip sau. Kaina Lietuvoje svyruoja nuo 45 iki 65€, priklauso nuo versijos. Jei turite giminių, draugų, pažistamų Prancūzijoje – jums pasisekė, nes ten diabetui skirtiems reikmenims kainos mažesnės. Bet kaina šiuo atveju yra tik viena problemos dalis. Kadangi oficialiai Abbott į Lietuvą šių jutiklių netiekia, tai ir jokio palaikymo nėra. Abbott laikosi griežtos geodiskriminacijos politikos ir, jei tarkim, norėtumėte naudoti oficialią programėlę Librelink savo telefone, tai yra ne taip paprasta. Jums tektų įsidiegti kurią nors VPN programėlę, tada susikurti naują Google paskyrą, su ja prisijungti prie Google Play Store ir tik tada atsisiųsti kitai Europos šaliai skirtą programėlę. Panašiai yra ir su Apple įrenginiais.
Dexcom G6 jutiklis su siųstuvu
Tuo tarpu Dexcom yra CGM (Continous glucose monitoring – liet. nuolatinis gliukozės stebėjimas) – ši sistema susideda ne tik iš jutiklio, bet ir prie jo prijungiamo siųstuvo, kuris kas kelias minutes siunčia duomenis į skaitytuvą, mobilųjį telefoną ar laikrodį Bluetooth ryšiu. Didesnio populiarumo Dexcom jutikliai sulaukė dėl galimybės pratęsti jutiklių bei siųstuvo oficialųjį (10 dienų) gyvavimo laiką. Taip senesnius Dexcom modelius G4, G5 (šių rasti jau sunku) ir pirmasias dabartinio G6 serijas, žmonės pratęsdavo jutiklių veikimą iki 21 ar net 28 dienų, o siųstuvo, pakeitę baterijas, net iki metų. Tačiau kompanija nesėdėjo rankų sudėjusi ir visaip kaip apribojo šią galimybę. Kalbant apie kainas, iki Brexit buvo galima kaip ir pusiau oficialiai sudaryti prenumeratos sutartį su Dexcom UK atstovybe, nurodant draugų pažįstamų adresą Jungtinėje Karalystėje, tačiau Didžiajai Britanijai pasitraukus iš bendros Europos Sąjungos ekonominės zonos, atsirado muitai, todėl šis variantas nebėra toks patrauklus. Todėl lieka skelbimai, feisbukai, iš bėdos Lenkijos sprecializuotis diabeto reikmenų parduotuvės.
Redaguota 2021-09-30. Kadangi Dexcom pristatė G6 jutiklius Lietuvoje, tad apie kainas galite daugiau sužinosite šiame įraše
Kaip vieną Dexcom G6 didžiausių pliusų galima įvardinti jų tikslumą, prilygstantį gliukozės kiekiui iš piršto kraujo tikslumui. Be to, Dexcom NGJ siunčia duomenis kas 5 minutes į susietą jūsų mobilųjį telefoną, todėl nuolat galima stebėti kaip kinta gliukozės kiekis jūsų organizme ir pagal tai koreguoti mitybą bei leidžiamą insuliną ar vaistus.
Pabaigai norėtųsi palikėti, kad šie gamintojai greičiau sutartų su Lietuvos vyriausybe ir pradėtų tiekti nuolatinius gliukozės jutiklius (NGJ) mūsų šaliai. Jei gliukomatis – tai tamsiame miške uždegtas degtukas, nušviečiantis akimirkai kelio atkarpą, tai NGJ – stiprus prožektorius, nušvienčiantis ne tik kelią, bet ir aplinką. Nuolatiniai gliukozės jutikliai padeda geriau kontroliuoti ir valdyti diabetą, tuo išvengiant galimų įvairių šios ligos komplikacijų, o tai, savo ruožtu, mažina ir mūsų sveikatos sistemos išlaidas joms gydyti.